Hastahaneler

HİJYEN, HİJYEN, HİJYEN.

Bir hastanede büyük mutfak. Bir bakım evinde küçük mutfağı veya kafeterya. Hepsinin ortak noktası var: çeşitli yemekler, bol miktarda tüketim ve mümkün olan en yüksek hijyen standartları. Genellikle dar zaman pencerelerinde yemek servisi yapmak. Bolca bardak, tabak, çatal bıçak takımı ve tepsiler.

Hastaneler, klinikler ve bakım evlerinde, yıkama ve pişirme konularının öneminin bilinmemesi şaşılacak bir şey değildir. Birinci sınıf yıkama sonuçları ve pişirme performansları kısa sürede teslim eden verimli sistemleri gereklidir.

Aktürk Mutfak | Aktürk Endüstriyel

Aktürk Mutfak 28 yıldır Türkiye'de endüstriyel mutfak sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir ve sektörünün saygın işadamı Ersin Aktürk tarafından kurulmuş olup, 1976 İngiltere’de kurulan Classeq'in Türkiye şubesi olarak faaliyet göstermektedir. Classeq sağlam bir endüstri için etkin fiyat ve kolay kullanımları ile dikkati çekerken Türkiye’nin bütün bölgelerine yayılan geniş bir bayi ağına sahiptir. Satış sonrası hizmet kalitesini kontrol altında tutmak için teknik servisi özelleştirmeyen tek firmadır. Oteller, hastaneler, ofis ve hazır yemekler, havaalanları, restoranlar ve okullar projeleri için profesyonel mutfak ekipmanlarında eksiksiz çözümler sunulmaktadır. Ayrıca Vitamix, Ice-O-Matic, Atollspeed, Ideal-Ake, Liebherr, Hounö, Tiger Hotel, Cooktek, Hoshizaki, Mareno, Monolith, Unox, Robot Coupe, Brita, Ugolini, Menumaster, Neumaerker, Höller, Scholl, Magikitch'n, Firex, Pitco, Desmon, Santos, Salva, Morello Forni, Josper, Hatco, Zumex gibi birçok dünya markasının ve daha fazlasının resmi distribütörlüğünü yapmaktayız.